Televízne audiotextové hry - ako fungujú?

Televízne audiotextové hry, zaručený a jednoduchý zárobok, alebo podvod?

Stalo sa aj vám, že neskoro v noci, pri prepínaní televíznych kanálov a hľadaní nejakého zaujímavého programu, ste natrafili na rôzne súťaže o peniaze, resp. audiotextové hry? Sú pomerne známe, pretože ich vysiela mnoho televízií najmä v neskorých nočných hodinách. Na prvý pohľad ide o zaujímavú záležitosť. Moderátor alebo moderátorka vás láka na zaujímavú výhru iba za to, že správne odpoviete na jednoduchú otázku. Možno si pomyslíte - prečo to neskúsiť, veď ide o pekný a jednoduchý zárobok. Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, či je to skutočne tak? Jedno múdre príslovie hovorí ,,nie je všetko zlato, čo sa blyští“. Dovolím si tvrdiť, že v tomto prípade to platí dvojnásobne. Prečo si to myslím? Poďme si to rozobrať podrobnejšie.

 

Poďme si zarobiť!

Skúsme si na začiatok uviesť nejaký príklad. Pani v TV vás v jednej súťažnej hre láka na šťavnatú výhru 2 000 eur, no tie vyhráte len v prípade, ak uhádnete pomyselnú značku auta. K dispozícii máte aj pomoc: v názve značky auta sa nachádza písmenko „a“. Jednoduché, však? Tak koľko takých značiek vám hneď napadlo? Päť, desať, päťdesiat? Stále málo... Viete, koľko takých značiek existuje? Snažil som sa ich spočítať, no prestalo ma to baviť pri písmene „D“, kde som značiek áut, vyhovujúcich danému kritériu, napočítal 200. Povedzme ale, že do relácie zavoláte a poviete svoj tip. Kto vám zaručí, že vaša odpoveď nebola skutočne tá správna? Veď aj ja vám môžem položiť otázku ,,povedzte mi, ktoré číslo od 0 do 9 mám na mysli“ a nechám vás tipovať 9-krát. Určite neuhádnete to správne :-).

 

Takýmto spôsobom tam môžu ľudia volať a volať, a výhru nemá zaručenú nikto. Výsledok je jednoduchý. Vy budete sklamaný a ešte vám príde aj mastná faktúra za telefón, pretože sa volá na audiotextové čísla, kde sú vysoké taxy za minútu.

 

Uhádnite kto je na obrázku, nájdite 3 rozdiely, uhádni značku auta.

Skúsme sa pozrieť na iný príklad. Moderátor súťaže vám zasa kladie jednoduchú otázku. Uhádnite, kto je na obrázku, uhádnite, o aké mesto ide, nájdite na obrázku zviera, nájdite tri rozdiely, alebo rôzne hádanky logického typu... Príkladov je nesmierne veľa. Odmena 100 eur. Vy sa tam akoby zázrakom dovoláte, poviete správnu odpoveď a moderátor/ka vám gratuluje k zaslúženej výhre. Vy ste celý nadšený - veď kto by aj nebol. Ešte vás chvíľku podrží na linke, opýta sa, odkiaľ ste, ako sa voláte a možno ešte niečo. Potom vás prepoja do zákulisia, počkáte, kým vám to niekto zdvihne, a nadiktujete mu potrebné informácie. Obvykle to trvá niekoľko desiatok minút. Prípadne vás ešte podržia na linke, kým bude hádať účastník pred vami. Vytriezvenie príde až vo chvíli, keď zbadáte vyúčtovanie od vášho operátora. Ako som už spomínal, sadzby za hovor sú vysoké a pohybujú sa vo výške niekoľkých eur. Ešte častejšie sa stáva, že sa do tejto hry vôbec nedovoláte alebo vás neprepoja do vysielania. 

osobná franšíza

Presnejšie povedané, dovoláte sa do redakcie, tam vám niečo povedia, prípadne sa odvolajú na štatút hry a jednoducho vás zrušia. Samozrejme vám už boli naúčtované peniaze za hovor, ktorý trval niekoľko minút. Štatút hry predstavuje súbor pravidiel pre audiotextové TV hry. Je to veľmi zaujímavé čítanie. V niektorých z nich je zakotvené, že redakcia si vyberá ľudí, ktorých prepojí do štúdia. Čiže z právneho hľadiska nemáte žiadne páky na to, aby ste im dokázali, že ide o podvod. Využíva sa to najmä v hrách, v ktorých je ponúkaná vysoká odmena. Napríklad 2 000 eur. „Naoko“ sa tam dovolá pár ľudí – dosadených - niečo povedia, ale nikdy nie správnu odpoveď. Suma pomaly klesá a klesá. Až keď je už na nejakom minime, tak do vysielania prepoja skutočného súťažiaceho.

 

Audiotextová súťaž, nájdite zviera v obálke, za nesprávnu odpoveď 100 eur.

 

Práve nedávno vysielali na jednom televíznom kanáli podobnú súťaž o 2 000 eur. Uhádnite, kto je na obrázku. Ten obrázok pozostával zo 4 puzzle kúskov, ktoré boli poprehadzované, no napriek tomu musel aj slepý vidieť, že tam je „božský“ Karel Gott. Za celú súťaž - 90 minút - do vysielania prepojili len 2 ľudí. Jeden povedal, že na obrázku je Karel Schwarzenberg (politik), ten druhý tresol ešte väčšiu somarinu. No sila... 

 

Ako sa pred týmto podvodom ubrániť?

Najjednoduchším riešením je jednoducho nevolať. Na diskusných fórach nájdete množstvo ľudí, ktorí tam prezentujú svoje, pochopiteľne negatívne, skúsenosti. Pozitívnu som nenašiel žiadnu. Proti takémuto okrádaniu čestných občanov by mala zakročiť v prvom rade zákonodarná moc. V roku 2013 boli pokutované prvé audiotextové hry, ale ani to im nezabránilo v tom, aby pokračovali ďalej, pretože ako môžete vidieť na videu nižšie, je to pre nich vcelku dobrý biznis.

 

Pre tých, ktorí uvažujú nad tým, že tam skúsia zavolať, pozrite si, prosím, video na konci článku, ktoré je jasným dôkazom toho, že ide o podvod.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

Nájde sa tu niekto, kto má s týmito televíznymi audiotextovými hrami pozitívne skúsenosti? Ak áno, napíšte do diskusie.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prínosné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Televízne audiotext hry

Dátum: 11.02.2019

Vložil: JartyGulak

Titulok: :)

https://www.stream.cz/adost/10002751-okradani-v-primem-prenosu

Dátum: 23.12.2016

Vložil: Robert

Titulok: Hry na tv

Takto tieto hry na tv su pekne svinstvbo. Uz nikdy viac.Boze som ja ale blbec zavolal som tam a presne ako v clanku napisane. len ma zdrziavali na linke a potom ten ucet...Nechcite vediet. Tieto Tv sutaze o peniaze su jeden velky podvod. Hlavne v televizi Dajto chodia vecer.

Dátum: 01.08.2016

Vložil: jozef

Titulok: aa

Mali by ich, zavriet do basy za taketo hry,len okradaju chudobu,nie su tu poriadne zakony,to je cela chyba v tomto štate.Netreba im tam telefonovat,je to aj ludska chyba.

Dátum: 27.03.2016

Vložil: julius

Titulok: oo

Mali by take podvody zakazat,to už mali davno zakazat, len problem je v tom,že to maju nejaky z vlády čo to vlastnia tie relacie,nie su proti tomu nijake zakony.

Dátum: 20.09.2015

Vložil: ja

Titulok: aka prisernost??

chce ziskat rychlo nejake penaize...nic nejde ruchlo...tak nech nevola !! ved na blbosti ludi sa zaraba najviac...a kazdy ma slobodnu volbu volit a aj telefonovat ..tak aka prisernost???

Dátum: 22.09.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:aka prisernost??

Isteže, ľudská hlúposť je nekonečná, o tom niet pochýb. Ľudia sú naivný a každý kto sa zúčastni a zavolá do takejto relácie si môže za to sám. No na druhej strane, určite sa netreba zastávať tvorcov týchto relácií. Zavádzajú a klamú....Alebo vám príde normálne, že za celú reláciu prepoja len 2 ľudí a ešte aj to sú nastrčené "figúrky"? To je len jeden príklad... mohol by som pokračovať do rána.

Dátum: 18.09.2015

Vložil: Silvus

Titulok: No hroza

Sa cudujem ze taky ludia chodia este medzi nami. Hamba su to klamari a podvodnici, Takto oblbovat a okradat slusnych a tvrdo pracujucich ludi. Inak tiez som par krat sledovala tuto relaciu a nestacila som sa cudovat. Zrejme je vsak vsetko v najlepsom poriadku kedze to bezi aj nadalej.

Dátum: 17.08.2015

Vložil: XX

Titulok: Příšernost

Příšernost.

Pridať nový príspevok