Navštíviť web Marketagent Panel

Ako si zarobiť peniaze na prekvitajúcom e-športovom trhu

Dopyt po hráčoch ešportu a stremovaniu hier je veľký. Neodmysliteľnou súčasťou video-hernej kultúry sú eŠporty (E-športy), čo je skratka pre elektronické športy. História e-športov sa datuje do sedemdesiatych rokov 20. storočia. Vtedy Stanfordská univerzita usporiadala turnaj v hre Spacewar a víťaz získal celoročné predplatné magazínu Rolling Stone. V roku 1980 spoločnosť Atari zorganizovala majstrovstvá v hre Space Invaders, ktoré prilákali 10-tisíc hráčov, čo bolo na tú dobu nevídané, no pomohlo to dostať e-športy do povedomia širokých más.

 

Zo zábavy práca

Bezmála polstoročie po turnaji v hre Spacewar, v súčasnosti, už hráči nezískavajú za prvé miesta predplatné časopisov. V poslednom veľkom turnaji v hre Fortnite si hráči medzi sebou rozdelili viac než 30 miliónov dolárov, z toho najlepší získali miliónové odmeny. Rok čo rok sa zväčšujú objemy vyplatených výhier na turnajoch a to vďaka väčšiemu počtu divákov i novým sponzorom. Posledné roky tiež výrazne zmenili vnímanie e-športov v modernej spoločnosti.

 

E-športy už nie sú len kratochvíľou na takzvané zabitie času, ale serióznou prácou, ktorá dokáže jednotlivcov finančne zabezpečiť. Pri tom, nie je to tak dávno, čo sa e-športoví nadšenci mali problém uživiť a poznali ich nanajvýš ľudia v rámci ich sveta. Dnes sa z úspešných hráčov stávajú celebrity, ktorých mená niečo hovoria aj tým, ktorí nikdy nehrali žiadny z e-športov a ich streamy (prenosy z hrania hier) sledujú milióny ľudí na planéte. Výrazný progres, nemyslíte?

 

E-športy ako aktivita z domova

Jednou z vecí, ktoré sa na e-športoch nemenia sú to, že sa prevádzkujú z domova. Je to vlastne istý druh práce na doma, ktorý má najbližšie asi ku blogovaniu. Len s tým rozdielom, že tento váš blog nie je písaný, ale pozeraný. Dnešné e-športy sú postavené na streamovaní.

 

Sú to vlastne športové prenosy – podobné tým televíznym – pri ktorých divák sleduje počítačovú obrazovku hráča – streamera – ktorý hrá niektorú z obľúbených video hier.

 

Na streamingu je najlepšie to, že tento druh činnosti môže vykonávať každý. Chudobný či bohatý, mladý či starý, muž či žena, bez obmedzení. Nemusíte mať žiadne špeciálne vedomosti či vysokoškolské či iné diplomy. Je to podobné ako pri športovom tipovaní. Stačí byť dobrým v tom, čo chcete robiť. Podobne ako nemusíte vedieť všetko o športových stávkach online, než si prvýkrát zatipujete, tak aj pri hraní e-športov platí, že najviac sa zdokonalíte praxou.

 

Obrovská hala, v ktorej sú hráči a súperia medzi sebou.

 

Dopyt po hráčoch e-športu je veľký

Fenomén e-športov každým rokom naberá na popularite. Narastá nielen počet streamerov, ale aj divákov, ktorí tieto streamy sledujú. Pozeranie streamov sa stalo tak populárne, ako sledovanie športových stretnutí v televízií. K tomu, aby ste mohli profesionálne streamovať toho veľa nepotrebujete – lepší počítač, mikrofón, záznamové zariadenie a prípadne kameru.

 

Celková investícia je určite menšia, než keby ste chceli byť napríklad profesionálnym fotografom či filmárom.

 

Streamovanie hier a hranie e-športov pri tom významne vynáša. Už viac než štyristo hráčov si takto zarobilo viac než štvrť milióna amerických dolárov, t.j. $250-tisíc. Existujú dokonca aj sponzorské zmluvy a profesionálne tímy, ktoré hráčom prinášajú každý mesiac tisíce až desaťtisíce eur. A popularita e-športov prispela aj k tomu, že prácu majú copywriteri píšuci texty, administrátori webov alebo napríklad grafiky.

 

Pár slov na záver

Nikdy v minulosti sa v e-športovom segmente „netočilo“ toľko peňazí, ako je tomu dnes. V tomto roku by hodnota e-športového trhu mala presiahnuť 1 miliardu amerických dolárov o päť rokov by to mohli byť dokonca dve miliardy. Inklinujete k počítačovým hrám? Skúste sa stať streamerom! Aj v Česku a na Slovensku je viacero profesionálnych e-športových hráčov. Buďte ďalším!

 

Ak ste v článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete nejaké zaujímavé informácie k téme.

Prišli ste už niekedy do kontaktu s online streamovaním esportov? Budem rád, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje vlastné skúsenosti.

 

Ak môžete, podporte môj projekt lajknutím či zdieľaním na sociálnych sieťach. Je to to najmenej, čo môžete pre mňa a pre rast tohto webu urobiť. Takisto budem rád, ak sa pripojíte do mojich facebookových komunít. Prvá komunita je zameraná na tému zárobok na internete (tu je odkaz), v druhej skupine zverejňujem seriózne príležitosti na prácu z domu (odkaz nájdete tu). Označte ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Streamovanie e-Športov

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

TOPlist
 Hľadáte zamestnancov? Tu môžete vložiť vašu pracovnú ponuku!

Anketa

Máte už niekto skúsenosti so streamovaním ešportov?

Áno (9)
Nie (17)

Celkový počet hlasov: 26