Ako rozoznať serióznu investičnú spoločnosť od Ponziho podvodu

Pár rád, ako investovať správne a nenaletieť na podvod. Internet zrýchľuje náš život, v modernej dobe sme vďaka nemu schopní nakupovať tovar z druhého konca sveta behom pár minút, dohodnúť obchod jediným kliknutím alebo spoznať niekoho, koho by sme bez online sveta nepoznali. Rozširuje sa aj paleta možných investícií, ktoré môžu v budúcnosti priniesť zaujímavý pasívny príjem. Nie vždy ale narazíte na poctivú spoločnosť a s počtom ponúk, samozrejme, tiež narastá riziko podvodu. Avšak nie je dôvod obávať sa niečoho vopred a neinvestovať na internete vôbec. Lepšie bude mať oči otvorené, každý podnik si dobre preveriť a až potom začať nejakú akciu. 

 

V tomto článku by som vám na základe svojich doterajších skúseností s online podnikaním a investíciami chcel predstaviť pár spôsobov, ako odhaliť podvodnú investičnú spoločnosť, resp. aké sú rozdiely medzi serióznou a legálnou investičnou príležitosťou a podvodnou Ponziho schémou.  

 

Čo si vlastne predstaviť, keď sa povie Ponziho schéma?

V skratke - ide o podvodné konanie, ktoré funguje ako klasické lietadlo. Systém bol pomenovaný podľa podvodníka s talianskymi koreňmi Charlesa Ponziho, ktorý pôsobil v Severnej Amerike na začiatku minulého storočia. Investori sa chytia na bombastické sľuby a vysoké zhodnotenie počas krátkej doby.

Tento systém funguje tak, že investori vkladajú do spoločnosti svoje peniaze za účelom nemalého zúročenia. To by sa malo docieliť pomocou investovania týchto peňazí. Majiteľ firmy, ktorý podniká na Ponziho princípe, ale peniaze nikam neinvestuje. Časť peňazí si nechá pre seba, druhú časť peňazí vyplatí len niekoľkým šťastlivcom, ktorí prišli do pyramídy „v prvej línii".

 

Ilustračný obrázok Ponziho schémy nazývanej tiež lietadlo.

 

Jediným zdrojom príjmu podvodnej investičnej spoločnosti sú vklady investorov. A práve z týchto peňazí firma vypláca výnosy. Keď sa príliv nových investorov zastaví, firma skrachuje. Podvodník si odnáša peniaze klientov a klienti sú vo väčšej miere bez peňazí. Ponziho schéma býva pomerne tvrdo trestaná.

Najčastejším systémom, ktorý pracuje na princípe Ponziho schémy, je Hyip - vysokovýnosný a hlavne rizikový systém.

  

 

O Ponziho schéme a pyramídovej schéme som napísal samostatnú recenziu. Ak by ste chceli vedieť, ako tieto schémy fungujú v praxi, prečítajte si aj tento článok.

 

Ako rozoznať Ponziho schému od transparentných investičných príležitostí?

Charles Ponzi ponúkal v Bostone zdvojnásobenie vkladov do troch mesiacov, čo je samozrejme úplný nezmysel. Princíp spočíval v poštových známkach zo zahraničia - v Európe kúpiť, v USA draho predať. Za pol roka tento podvodník získal asi desať miliónov dolárov a oklamal desiatky tisíc ľudí. Aj v dnešnej dobe má zdatných nasledovníkov, ktorí využívajú internet pre svoj prospech a ľahko obalamutia nováčikov. Ako sa im vlastne brániť?

 

Reálne investície vs finančné Ponziho hra.

osobná franšíza

1. Seriózna investičná firma nič netají, Ponziho schéma však áno

Spoločnosť, ktorá má za sebou dobré obchodné výsledky, sa nimi predsa rada pochváli. Nebude ukrývať pred svetom svojho majiteľa, ponúkne prepracovanú internetovú prezentáciu, prípadne aj grafy a tabuľky, z ktorých bude zrejmé, že sa jej na trhu dlhodobo darí a že vklady investorov skutočne niekde investuje. Ľahko si nájdete osoby, ktoré stoja v pozadí, dozviete sa viac o ich kariére. Dostupné budú nielen fotografie, ale aj videá, články v celoštátnej tlači. Skrátka hmatateľné dôkazy, nie len kusé informácie, ktoré už na prvý pohľad nepôsobia príliš dôveryhodne. Navyše, keď zistíte, že fotografie sú stiahnuté odniekiaľ z internetu a údajné sídlo svetovej firmy je v daňových rajoch v Karibiku (alebo ide o schránkovú firmu, ktorá má svoju kanceláriu na rovnakej adrese ako ďalších 500 virtuálnych firiem), určite to nebude práve najlepšia vizitka investičnej spoločnosti.

Klasická Ponziho schéma, naopak, rada zveličuje a ponúkne len neurčité informácie, ktoré do seba príliš nezapadajú. Tajomný podnikateľ v pozadí sa dá len ťažko dohľadať, pritom má ísť o rozprávkovo bohatého človeka, ktorého by svet investícií mal určite dobre poznať. História firmy ako keby ani neexistovala, na webe blikajú palcové nadpisy a stránka nevyzerá práve prehľadne. Sídli zásadne mimo EÚ. Ak teda vôbec niekde sídli...

 

Pozor, to, že má investičná firma reálne sídlo a jej majitelia sa dajú ľahko vyhľadať, automaticky neznamená, že ide o legitímnu firmu. Dnešné podvody sú tak sofistikované, že ich majitelia nemajú problém vystupovať na verejnosti, usporadúvať veľké konferencie a eventy tak, ako to bolo v prípade internetových projektov ZeekRewards a Banners Broker. Na tieto podvodné investičné príležitosti som bohužiaľ naletel aj ja.

Prvá spomínaná spoločnosť, ZeekRewards, mala dokonca reálne sídlo v USA, Banners Broker organizoval rôzne svetové konferencie. Obe firmy okradli desaťtisíce ľudí. Našťastie boli zrušené úradmi. 
 

Rada: rozhodne si nájdite nejaké informácie aj o propagátoroch firmy. Ak danú investičnú príležitosť odporúčajú alebo propagujú ľudia, ktorí v minulosti už boli „namočení" v nejakých podvodoch, je veľká pravdepodobnosť, že to teraz nebude iné.

 

2. Ponziho schéma ponúka veľmi vysoké zhodnotenie počas krátkeho obdobia

Za pár týždňov milionárom - dobre, s tak nápadnými výzvami sa už asi dnes veľmi nestretnete, ale v každom prípade platí, že seriózna a legálna investičná príležitosť je beh na dlhú trať. Investícia sa zhodnotí v priebehu rokov, iba čakanie prinesie vytúžené ovocie. Každá investícia so sebou nesie nejaké riziko, ak chcete investovať s úplne minimálnym zhodnotením (ktoré prakticky ani nestačí na infláciu) a takmer nulovým rizikom, sú tu sporiace účty v banke

Ponziho schéma však o riziku vôbec nehovorí, naopak - presviedča záujemcov o tom, že zhodnotenie vkladu príde už čoskoro. Dokonca nebude vôbec malé, v krátkej dobe vraj získate desiatky alebo aj stovky percent navyše, takže by ste boli sami pred sebou za hlupákov, keby ste podobnú príležitosť odmietli. Tvrdí, že máte náskok pred ďalšími potenciálnymi investormi a šťastena stojí na vašej strane. Nulové riziko a rozprávkový zisk, ale musíte konať tu a teraz, pretože už večer alebo zajtra ráno bude neskoro. A vy predsa nechcete, aby vás niekto predbehol.

 

Garantované zisky sa v dnešnej dobe pohybujú v jednotkách percent. Riskantné investície (negarantované) v nízkych desiatkach percent. Výnimočne je možné na investícii zarobiť aj desiatky alebo stovky percent, ale to je naozaj výnimka a obrovské šťastie (v podstate ako stávka v lotérii). Ak vám niekto ponúkne garantované ročné zhodnotenie investície 150 % len za to, že zapínate/vypínate počítač, je to podozrivé. Teraz mám na mysli predovšetkým rôzne podvodné systémy s kryptomenami.

Podvody s kryptomenami v poslednej dobe rastú ako huby po daždi. Ak chcete byť v obraze a vedieť, kedy ide o podvod, prečítajte si môj článok 7 tipov, ako odhaliť podvodnú kryptomenu. Nájdete tam pár znakov, ako odlíšiť legitímnu kryptomenu od podvodu.

 

3. Transparentné investičné spoločnosti majú posvätenie od Národnej banky

Každý, kto chce obchodovať s akciami, musí mať licenciu Národnej banky, ako je napríklad NBS. Ak to majiteľ investičnej firmy sám neuvádza, zrejme túto informáciu nájdete na oficiálnom webe centrálnych bánk. A keď konkrétna spoločnosť nebude v zozname, pravdepodobne nemáte tú česť s poctivým podnikateľom. Všetky legálne investičné firmy sú totiž dozorované zo strany štátu, pretože to legislatíva priamo vyžaduje.

Ponziho schémy sú ale o niečom inom, nikto ich neschválil, nikto ich nestráži, nie je tu žiadna regulácia, žiadny štátny orgán ich nikam neuvádza - a okrem iného, spravidla sídlia niekde na druhom konci sveta a stopy pôvodu sú celkom nejasné.

 

Aby boli klienti dostatočne chránení, podliehajú investičné spoločnosti v jednotlivých štátoch najrôznejším reguláciám, nie je to inak ani v Českej a Slovenskej republike. Ide teda o kontrolovanú činnosť, na ktorú nie každý môže dostať patričnú licenciu.

 

Rada: ak nejaký štátny orgán (dozorný orgán bankového trhu, organizácia na ochranu spotrebiteľov, polícia) vydá varovanie, tak ruky preč. Ak sa varovanie objaví dokonca vo viacerých krajinách, je vysoko pravdepodobné, že ide o Ponziho schému alebo nejaký druh finančného podvodu. 

 

4. Výnosy majú byť s Ponziho schémou stále rovnaké, bez ohľadu na vývoj na trhu

Žiadny trh na svete sa nebude správať stále rovnako - v tom predsa spočíva už samotná podstata kapitalizmu. Sú tu rôzne výkyvy, krízy, obdobie veľkého rastu, a, naopak, prepad investícií, ktorý nemožno vopred odhadnúť. Legitímna investičná firma preto počíta so všetkými možnosťami a negarantuje obrovské výnosy v krátkom čase. Naopak, spočiatku môže veľa zarobiť, po dvoch rokoch časť portfólia stratí, aby ho potom zasa po určitej dobe zhodnotila. Investície sú totiž otázkou mnohoročnej snahy a starostlivého monitoringu zmien na európskych alebo svetových trhoch.

 

Graf, na ktorom je zobrazený zásadný rozdiel medzi serióznym investovaním a podvodom.

 

Jedine Ponziho schéma hovorí o tom, že zaručený príjem budete mať aj napriek hospodárskej kríze a zmenám v hodnotách cenných kovov alebo iných trhových komodít. A to je predsa jasný ekonomický nezmysel. Aj keď ako rozprávka to znie krásne a snáď práve preto sa do podobného mechanizmu zapojí pomerne dosť ľudí, ktorí potom plačú nad stratou peňazí. 

 

5. Seriózna firma ponúkne reálne zhodnotenie, Ponziho schéma vyžaduje nábor členov

Máte do projektu priviesť nových ľudí, aby sa pod vás zaregistrovali? Kým prichádzajú noví a noví členovia, peniaze sa skutočne len hrnú a firma prosperuje. Keď sa príliv nových investorov zastaví, firma skrachuje a všetky investované prostriedky potom vyjdú navnivoč. Pokiaľ ide o Ponziho schému - finančná pyramída funguje veľmi jednoducho, peniaze sú tu len pre tých, ktorí do systému prišli na začiatku. Firma vklady investorov nikam neinvestuje, zisk je teda vlastne na nule - okrem vkladov investorov tu nie je a nebude žiadny ďalší kapitál.

 

Podielové fondy, dlhopisy, obchodovanie s akciami aj nehnuteľnosťami, všetky tieto možné scenáre majú jedno spoločné. Investičné spoločnosti, ktoré sú skutočne transparentné, vám ponúknu reálne zhodnotenie vložených peňazí. Skrátka, budú do niečoho investovať – nie len vyplácať z náboru ďalších členov.

 

6. Ponziho mechanizmus určite neznesie žiadne zvedavé otázky

Vo všeobecnosti platí, že kto neuvedie detaily a nahrádza ich bombastickými sloganmi a palcovými titulkami, zrejme niečo tají. Preverte si preto spoločnosť, s ktorou chcete spojiť svoju budúcnosť, položením niekoľkých zvedavých otázok.

Ako to celé funguje, o čom investičný plán je, koľkými spôsobmi je zabezpečený a podobne - za opýtanie nič nedáte a možno zaženiete pôvodné pochybnosti. Ak vám však majiteľ nie je schopný odpovedať na základné otázky, ktoré sa týkajú funkcie jeho zvoleného systému, a priamej reakcii sa vyhýba, zrejme tu niečo nehrá.  

 

Ak nejakej investícii nerozumiete, nechajte si ju detailným spôsobom vysvetliť. Ako hovorieval preslávený Warren Buffett, nikdy by ste nemali investovať do niečoho, čo ešte nechápete úplne do detailu. Firme, ktorá vám sľubuje vysoké výnosy v krátkom čase, ale nie je schopná podať vysvetlenie, ako chce dosiahnuť zisk, bude lepšie sa oblúkom vyhnúť.

 

Pár zvedavých otázok a hneď v tom máte jasnejšie. Transparentná a legálna investičná firma nebude mať problém odpovedať vyčerpávajúcim spôsobom. Ponziho schéma bude tajiť, zatĺkať, fabulovať a zveličovať.

 

Ja sa napríklad vždy pýtam - aké je cash flow danej investičnej spoločnosti? Odkiaľ do systému prúdia peniaze? Na čom spoločnosť zarába a z čoho vypláca svojich investorov? Ak zistíte, že jediným zdrojom príjmu investičnej spoločnosti sú vklady investorov, tak ste na 100 % narazili na Ponziho schému.

 

Rada: vo všeobecnosti platí, že čím je systém jednoduchší, tým lepšie. Rýchlo dokážete pochopiť, odkiaľ spoločnosť berie peniaze na výplaty a ako to celé funguje. Naopak, čím je systém zložitejší a komplikovanejší, tým je pravdepodobnejšie, že majiteľ takéhoto systému sa snaží zakryť nelegálnu finančnú hru. 

 

7. Vierohodná spoločnosť veľmi rada vystaví papierové potvrdenia

Ponziho schéma má ešte ďalšie a ďalšie trhliny. Tak napríklad, nevypisuje žiadne zmluvy alebo potvrdenky. Keď kupujete byt, zjednávate hypotekárny úver, nastupujete do novej práce alebo spisujete obchodné podmienky spolupráce, vždy pôjde o pomerne zložitú administratívu. S tým si ale Ponziho mechanizmus hlavu neláme, pretože papierovanie nie je vôbec jeho štýl. Naopak, pri kontrole niekým skúseným v oblasti práva by okamžite vyšlo najavo, že nejde o práve férový projekt. Takže čím menej papierov, podpisov a zmlúv, tým lepšie - ideálne je, aby dokumentácia nebola prakticky žiadna. Dôkazy sa totiž musia zahrať do autu, neskoršie vyšetrovanie by inak malo veľa užitočnej munície...

 

Pár slov na záver

Do sveta investícií by ste mali vkročiť pomaly a rozvážne, rozhodne neplatí, že za týždeň budete mať milión eur ako v lotérii. Nemôžete očakávať, že bohatstvo vám spadne do lona. Aby ste dosiahli zisk, musíte lepšie poznať trh, predvídať problémy a chytro sa na ne pripraviť. Radšej dvakrát meraj a raz rež, ako hovorí známe príslovie.

Dôverčivý investor a chamtivý podvodník - podobná schéma tu predsa jestvuje už od samých počiatkov ľudskej spoločnosti. Neopakujte preto chyby minulosti, jednoduchý výnos bez najmenšieho pričinenia sa alebo tvrdej práce skrátka neexistuje. A ak ho niekto sľubuje, tak mu ide skôr o vaše úspory, než o nejaký spoločný plán, na ktorom zbohatnete.  

 

Rozhodne venujte pozornosť výberu investičných spoločností, aby ste sa nepopálili a svoje peniaze skutočne zhodnotili. Nejeden človek neuváženou investíciou do Ponziho schémy prišiel o celoživotné úspory.  

 

Mohlo by vás zaujímať:

10 spoločných čŕt Ponziho schémy - v článku sa dozviete, čo majú spoločné všetky internetové podvody ako sú Kairos Technologies, Bereal Estate, ZeekRewards, Banners Broker, Recyklix atď. Mal by vám pomôcť pochopiť, ako funguje každá Ponziho schéma, resp. ako začne, ako prebieha a ako skončí.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Tak si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

Prišli ste už niekedy do kontaktu s Ponziho schémou, resp. neserióznou investičnou príležitosťou? Napíšte do diskusie svoje vlastné skúsenosti.  

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Seriózna investícia vs podvod

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok