Programovanie ponúka lukratívne zárobky aj skúsenosti

Ilustračný obrázok. Je všeobecne známe, že programovanie a celkovo sféra IT odboru môžu zaistiť veľmi zaujímavé príjmy. Musíte však ponúknuť kvalitu a tiež spoľahlivosť. Programovanie, či už desktopových, webových alebo mobilných aplikácií, je jednou z hlavných oblastí IT. Navyše, ponúka kreativitu a stály rast, pretože technológie sa neustále vyvíjajú. Kreativita spočíva napr. v návrhu GUI, ale tiež samotnej funkcionality. Správny programátor sa má vcítiť do roly bežného užívateľa, ktorý bude aplikáciu používať. 

 

S programovaním môžete začať napríklad už na strednej škole, neskôr si privyrábať popri štúdiu na VŠ a máte otvorenú cestu ku kariére junior a neskôr i ostrieľaného senior programátora.

 

Kvalita, spoľahlivosť aj analytické myslenie

Kvalitný programátor musí ponúknuť kvalitu, spoľahlivosť aj analytické myslenie. Analytické myslenie spočíva v tom, že viete uvažovať dopredu a analyzovať situácie, ktoré by v aplikácii či pri jej vývoji mohli nastať. Potom sa z vás stáva schopný vývojár (developer) aj analytik. Takí ľudia sú naozaj zaujímavo ohodnotení finančne a navyše získavajú cenné skúsenosti.

 

Od strednej školy po senior developera

S vlastným programovaním môžete začať napríklad na strednej škole. Ak vás to chytí, skúste štúdium informatiky na univerzite. Môžete začať nielen pracovať na školských projektoch, zapojiť sa do grantov, ale môžete si privyrábať programovaním ako freelancer. To znamená zháňať si na internete zákazky na mieru vašim schopnostiam a programovať externe, v pokoji pri káve vo svojej izbe na internáte. Bohužiaľ, v škole je často viac teórie než praxe a preto ako freelancer programátor získavate nielen zárobky, ale tiež cenné skúsenosti, ktoré vás môžu doviesť k profesionálnej kariére programátora. Potom môžete nastúpiť do IT firmy, začať ako junior developer a časom sa dostanete na pozíciu senior developera s mnohými skúsenosťami.

 

Pre tých, ktorí programovanie neštudovali a zaujímajú sa o túto profesiu ostáva samoštúdium. S tým vám pomôžu napríklad kurzy programovania, ktoré môžete absolvovať buď osobne, alebo online. Na internete nájdete mnoho príručiek, rád a tipov, ako začať. Musíte si však uvedomiť, že programovať sa nenaučíte za jednu noc.

 

Mladší, alebo starší programátor?

Programovanie je činnosť, ktorou sa môže zaoberať ako študent, mladý absolvent, tak aj 50-ročný človek. Je otázkou, či sa firmám oplatí mladší, alebo skúsený programátor. Mladý sa obvykle naučí nové technológie, u staršieho zase hrajú zásadnú úlohu mnohoročné skúsenosti analytika / developera. Oboje má svoje výhody aj nevýhody. Mladý sa síce ,,hravo" naučí nový framework, senior developer zasa za oveľa kratší čas vyrieši kritickú chybu aplikácie v špecifických požiadavkách.

 

Lepšie vedieť jedno poriadne než od všetkého niečo, a vlastne nič

To platí prakticky kdekoľvek, ale v programovaní obzvlášť. Je lepšie byť orientovaný na užší okruh než vedieť zo všetkého základ, a dohromady de facto nič. Ak sa napríklad venujete OOP, je lepšie sa poriadne naučiť Javu, vrátane JavaEE, a pod. než vedieť v C, C ++ a C # napísať jednoduché kódy, ktoré nie sú až tak dôležité. Navyše, ak sa jeden jazyk, resp. paradigmu, naučíte poriadne, budete vedieť rýchlejšie ,,presedlať" na podobné. Napríklad programátor v Jave sa rýchlo zorientuje v C # kóde vďaka znalosti princípov OOP. To isté platí v prípade webových technológií, základom je tu XHTML, CSS a PHP. Ak budete toto ovládať, ste na dobrej ceste stať sa kvalitným webovým programátorom.

 

V čom programovať - aké sú možnosti

Programovanie je tak všeobecné, že si každý musí zvoliť svoju cestu. Základom je, či chcete vyvíjať desktopové, webové, alebo mobilné aplikácie. V prípade desktopových stavte na objektové programovanie (Java, C #) a časté sú jazyky C a C ++. Je možné sa venovať aj funkcionálnemu programovaniu a iným špecifickým jazykom, ako je Python, Ruby, F #, alebo matematickému typu Matlab či Octave. S tými však nezoženiete toľko zákaziek vzhľadom ku špecifickému zameraniu. V Pythone sa však robia rôzne moduly napríklad do CAD / CAM aplikácií.

osobná franšíza

1. Desktopové aplikácie

C, C ++, C # či Java sú najčastejšími jazykmi pre vývoj bežných aplikácií pre počítače. Zahŕňajú návrh GUI aj programovanie funkcionality. Je dobré ovládať aspoň jeden objektový a jeden procedurálny jazyk, čokoľvek navyše je príjemným plusom. Takže napríklad kombinácia C, C ++ a Javy je dobrým štartom. Navyše, Java je multiplatformový jazyk, takže vývojári ju často považujú za akýsi základ OOP. Vyvíjať môžete tiež .NET aplikácie. Môžete programovať najrôznejšie programy vrátane napríklad hier a spojiť tak zábavu so zaujímavou prácou a podieľať sa na vývoji hier. Zákaziek na desktopové aplikácie je stále veľa.

 

2. Webové aplikácie

Veľa aplikácií sa presúva z desktopu na web, a preto sú webové technológie progresívne. Základom je ovládať XHTML (lepšie HTML5), CSS a PHP. Ďalej sa hodí JavaScript. Pre rozsiahlejšie projekty sú potom rôzne JS a PHP frameworky ako jsQuery, Zend atď. Plusom je určite znalosť CMS systémov ako Drupal, Joomla či WordPress, kde si layout vyberiete z mnohých profesionálnych šablón, ktoré sú responzívne optimalizované, a potom už riešite len obsah, prípadne modifikácie CSS štýlov. Časté sú aj zákazky na programovanie e-shopov, tu sa hodí PrestaShop a znalosti zabezpečenia (HTTPS a pod.). Pri úspechu potom môžete e-shopy i predávať a profitovať tiež z affiliate webovAj webové technológie sa neustále vyvíjajú. Dôraz sa v súčasnosti kladie na responzivitu webov, t.j. web musí byť prístupný, čitateľný a dobre ovládateľný na FullHD obrazovke, tablete aj malom mobile.

 

Jeden môj známy si takýmto spôsobom privyrába celkom slušné peniaze. Naprogramuje e-shop, prípadne akúkoľvek web stránku (blog, fórum, inzertný portál atď.), naplní ho nejakým obsahom (zaplatí copywriterovi buď za napísanie pár článkov, alebo za vytvorenie popiskov k produktom), pohrá sa so SEO a spätnými odkazmi a následne ho predá za 1000 eur a viac. Znie to síce jednoducho, no vedzte, že je za tým tvrdá práca.

 

Čo by mal ovládať web programátor, ak by som chcel zarábať tvorbou webových stránok a e-shopov.

 

3. Mobilné aplikácie

Súčasný trend programovania pre mobilné platformy Windows Phone, Android a iOS. Mobilné telefóny a tablety tvoria väčšiu časť trhu, a preto je trh mobilným aplikáciám otvorený. Schopný programátor mobilných aplikácií sa dnes cení rovnako dobre ako desktopové a webové aplikácie. Je lepšie byť zameraný na jednu platformu. U mobilných aplikácií sú navyše požiadavky na pohodlné GUI pre ovládanie na dotykovej obrazovke.

 

4. SEO, copywriting aj optimalizácia kódu

Ako programátor so schopnosťami sa môžete ponoriť aj napríklad do SEO optimalizácie webov (optimalizácia pre ,,dohľadateľnosť“ webu pomocou vyhľadávačov na kľúčové slová), písania článkov (copywriting) či analýzy a optimalizácií zdrojového kódu webových stránok. Sú to taktiež veľmi užitočné veci, vid príklad s mojim známym.

 

Kde môžem začať?

Dostať sa k programovaniu nie je tak ťažké, ako sa môže zdať. Akonáhle si osvojíte odborné znalosti a získate praktické skúsenosti, môžete sa programovaniu venovať naplno. Existuje mnoho firiem, ktoré neustále hľadajú šikovných programátorov a ktoré sú mnohokrát i ochotné si ,,vychovať“ svojho programátora. To znamená, že ponúkajú prácu aj študentom IT odborov. Taktiež existuje mnoho inzertných portálov, kde sú zverejňované ako dopyty práce, tak aj dopyty zákaziek pre programátorov na voľnej nohe. Na týchto inzertných stránkach môžete nielen odpovedať na dopyty, ale aj uverejňovať svoje vlastné ponuky.

 

Programátor na voľnej nohe

Ak by ste sa chceli programovaniu venovať a radi by ste sa osamostatnili, tak môžete skúsiť pôsobiť na voľnej nohe, teda ako freelancer. To znamená, že budete pracovať z domu a že zákazky si budete vyhľadávať sami. Vo väčšine prípadov pôjde skôr o krátkodobú spoluprácu, ale získať môžete aj dlhodobú spoluprácu. Pre prácu na voľnej nohe sa vám bude hodiť živnostenský list, pretože svoju prácu budete musieť fakturovať.

 

Práca pre spoločnosť

Ako programátor môžete pracovať aj pre spoločnosť, či už na polovičný pracovný úväzok, alebo na hlavný pracovný pomer. Vo väčšine prípadov tým nestratíte výhody, ktoré ponúka programovanie na voľnej nohe, pretože spoločnosti umožňujú home office (takýchto ľudí si firmy vážia, a preto väčšina z nich má možnosť pracovať z domu). Tento krát je to však na dohode so zamestnávateľom. Okrem toho, v zamestnaneckom pomere a pri práci pre spoločnosť získate aj ďalšie výhody. Napríklad budete mať stále dostatok práce a nebudete si musieť hľadať zákazky sami. Vďaka tomu si zaistíte trvalý príjem. Navyše, pri práci v spoločnosti sa môžete veľa naučiť od skúsenejších programátorov.

 

Práca pre agentúru

Ďalšou možnosťou je práca pre agentúru. Na trhu existuje veľa agentúr, ktoré združujú IT odborníkov. Tieto agentúry naberajú programátorov ako externistov, získavajú zákazky a tie potom medzi externistov prerozdeľujú. Agentúry ponúkajú rôzne možnosti spolupráce. Niektoré uprednostňujú programátorov so živnostenským oprávnením, iné preferujú dohodu o pracovnej činnosti a iné zas zmluvu na čiastočný úväzok. Vďaka agentúram budete mať stály prísun práce aj trvalý príjem rovnako ako pri zamestnaneckom pomere pre IT spoločnosť. Výhodou práce pre agentúru je opäť home office a vysoký zárobok.

 

Prečítajte si aj článok zoznam pracovných a zákazkových portálov pre programátorov, v ktorom nájdete celkom solídny zoznam možností, ako si zarobiť prostredníctvom internetu. 

 

Užitočné tipy pre začínajúcich programátorov

Každému začínajúcemu programátorovi či odborníkovi hľadajúcemu prácu sa budú hodiť hlavne tipy a triky, ako začať, pretože inzertné portály nájdete ľahko aj sami. Stačí si len do vyhľadávača zadať ,,zákazky v programovaní" či ,,programátor hľadá prácu". Tipy a triky sa však hľadajú horšie.

 

Referencie a skúsenosti sú základ

Na začiatok budete potrebovať získať skúsenosti a referencie. Predtým, ako získate referencie, môžete svoju prácu prezentovať prostredníctvom vlastného projektu. Naprogramujte si svoje vlastné stránky a opýtajte sa aj svojich známych, či nepotrebujú vytvoriť web. Vďaka tomu môžete získať prvé zákazky pre vašich blízkych, ktoré možno nebudú platené, ale aspoň si vyskúšate prácu pre klienta a získate prvé referencie. Referencie a ukážky vašej tvorby sú základom pre získanie ďalších zákaziek a práce.

 

Dobre zostavený životopis a motivačný list

Ak chcete zapôsobiť na budúceho zamestnávateľa či klienta, nebudete potrebovať len referencie, ale aj životopis, motivačný či dobrý sprievodný list. Ak máte známeho personalistu, skúseného IT odborníka či podnikateľa, poraďte sa pri spísaní životopisu či motivačného listu s ním. Staňte sa atraktívnymi a hlavne nerobte chyby v pravopise, vyhnite sa preklepom a nevymýšľajte si. Buďte úprimní a nezabudnite uviesť všetky svoje schopnosti a dobré vlastnosti, ktoré by mal programátor mať.

 

Na pohovore buďte sami sebou

Ak vás potenciálny zamestnávateľ pozve na pohovor alebo si potenciálny klient s vami dohodne schôdzku, buďte sami sebou a nič nepredstierajte. Klaďte optimálne požiadavky a netvrďte, že dokážete viac, než v skutočnosti zvládnete. Pred samotným pohovorom si prejdite stránky danej spoločnosti a na pohovore sa potom pýtajte na všetko, čo vás zaujíma.

 

Komunikujte a počúvajte želania klientov

Programátorský jazyk vám nebude stačiť, musíte vedieť komunikovať aj bežným jazykom. So svojimi klientmi komunikujte a počúvajte ich priania. Niekedy budete musieť zaťať zuby a vypočuť si rady od ľudí, ktorí vašej práci nerozumejú. Problémom programátorov často býva veľké ego, ktoré si ale väčšina firiem nemôže dovoliť. Firmy chcú chytrých a učenlivých programátorov, ktorí dokážu počúvať názory druhých, dokážu sa prispôsobiť a nemajú prehnané požiadavky. Pri práci potom dodržujte svoje sľuby. Buďte dôkladní a dodržiavajte termíny.

 

Pár slov na záver

Pracovať vo firme, alebo na voľnej nohe? Ak začnete ako programátor na strednej alebo vysokej škole, je možné zvoliť si kariéru profesionálneho vývojára vo firme, alebo zostať na voľnej nohe ďalej ako freelancer. Vo firmách získate väčšinou zaujímavé ohodnotenie (bežne nástupný plat cez 30 000 Sk) a stabilitu. Ako freelancer môžete pracovať z pohodlia domova a jediným obmedzením sú termíny odovzdania. Celkovo je programovanie viac orientované na termín než na pravidelnú dobu. Základom je vaša prezentácia kvality, spoľahlivosti i analytického myslenia. To všetko musí dobrý vývojár ovládať. A nezabudnúť na pravidlo - menej je niekedy viac (teda radšej ovládať 2 až 3 jazyky perfektne ako 20 polovičato).

 

Ak sa obzeráte po nejakých serióznych ponukách práce na doma, môžete sledovať aj moju stránku, konkrétne sekciu ponuky práce pre programátorovZ času na čas sa tam objaví nejaká zaujímavá pracovná ponuka, hlavne z oblasti programovania webových stránok – kóder na HTML a CSS, PHP programátor a podobne.

 

Ak ste v článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete nejaké zaujímavé informácie k téme.

Pracujete alebo ste niekedy pracovali doma ako programátor, kóder, prípadne ste vykonávali inú profesiu, ktorá súvisí s touto témou? Ak áno, podeľte sa o svoje skúsenosti a napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môžete inšpirovať či motivovať ostatných čitateľov.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Programovanie

Dátum: 31.10.2017

Vložil: Samuel

Titulok: Práca z domu pre kódera/ webmastera

Ahojte, chcel by som sa spýtať, čo si myslíte o práci web programátora/kódera. Je táto profesia v súčasnosti žiadaná? Sám som sa naučil HTML5, CSS3, Wordpress a mám, samozrejme, aj nejaké znalosti s Javascriptom a PHPčkom. Nerobia mi problém ani grafické programy Photoshop, Illustrator, Sketchup a čo to som pochytil aj z oblasti SEO, PPC, čiže online amrketing. Kde by som si mohol hľadať zákazky alebo prácu ako absolvent? Chcel by som samozrejme pracovať z domu. Poraďte prosím čo a ako .

Dátum: 01.11.2017

Vložil: Admin

Titulok: Re:Práca z domu pre kódera/ webmastera

Po strednej škole začínať sám a doma? Bez impulzu z vonku to budeš mať ťažké.
Začiatky sú ale vždy ťažké, hlavne ak ovládaš len CSS, HTML a základy JS a PHP. Ja by som ti odporučil nájsť si zo začiatku nejaký job a zdokonaliť sa v tom, čomu sa chceš venovať. Až potom by som uvažoval nad freelance.
Ak predsa len trváš na svojom, tak sa začni tomu venovať naplno. Začni odpovedať na inzeráty, vytváraj si kontakty, hľadaj nejaké jednoduché zákazky, kde by si zarobil a mohol sa aj zdokonaliť. Spočiatku to možno finančne nebude najlepšie, ale to sa časom zlepší. Po webmasteroch je celkom veľký dopyt, takže by si sa mohol uplatniť.

Dátum: 11.11.2017

Vložil: Roman K.

Titulok: Re:Práca z domu pre kódera/ webmastera

Ahoj Samuel, ja osobne som vyučený stolár a už nejakú dobu pracujem ako programátor z domu a rozvíjam firme redakčný systém. Ovládam jazyky html, css, xml, xslt, js, jq, sql, php. Okrem toho si robím aj vlastné weby. Stačí sa snažiť a výsledky sa neskôr dostavia.

Pridať nový príspevok