Ako obchodovať s doménami - možnosti zarábania

Ilustračný obrázok adresného riadku prehliadača. Ďalšou zaujímavou možnosťou, ako si zarobiť nejaké peniaze prostredníctvom internetu, je investícia do domén. Tie sú aj v dnešnej dobe stále žiadanou komoditou, o čom svedčia úspešné predaje za niekoľko stoviek či dokonca tisícok eur. Na Slovensku, prípadne v Českej republike, sú populárne témy už pravdepodobne vykúpené, ale trh sa neustále mení a stále vznikajú nové investičné príležitosti, takže sa určite oplatí sledovať to. Zaujímavé sú najmä domény dobre využiteľné pre obchod, financie a populárne produkty, filmy, seriály, či šport.

 

Pred tým, než sa dostaneme k monetizácii domén, je užitočné si na úvod povedať niečo o tom, čo to vlastne tá doména je a ako ju môže bežný užívateľ (prípadne investor) získať.

 

Čo je to doména

Je to výraz, ktorý sa používa pre označenie adresy ľubovoľného webu. Jednoducho povedané, doména je vlastne link, ktorý zadávate do adresného riadku, keď si chcete pozrieť nejakú stránku na internete. Napríklad www.pracanadoma-skusenosti.eu.

 

Domény vo svojej podstate maskujú pre užívateľa zväčša nezrozumiteľné a predovšetkým nezapamätateľné IP adresy. Môžeme teda povedať, že slúžia na adresovanie v sieti, podobne ako IP adresy.

 

Keďže je tento článok predovšetkým o investovaní do nadnárodných, tzv. generických domén, tak aj technické informácie v úvode sa týkajú predovšetkým generických domén (.com, .net, .eu). Iné domény prvého rádu (napríklad národné .sk, .cz alebo generické, ktoré spravuje iný subjekt ako spoločnosť Verisign Inc.) môžu mať pravidlá nastavené inak, pretože konkrétne pravidlá stanovuje správca.

 

História domén

Prvá .com doména bola zaregistrovaná v roku 1985, spočiatku však na nich nefigurovali webové služby, ale predovšetkým emaily. Až neskôr sa začínajú objavovať prvé webové stránky. Pre zaujímavosť, začiatkom roku 1993 bolo na svete asi päťdesiat serverov. O rok neskôr ich už bolo približne desaťkrát viac.

 

Na začiatku bolo možné domény registrovať bezplatne. To sa zmenilo v roku 1995, keď na scénu prišla spoločnosť Network Solutions, ktorá dostala povolenie spoplatniť ich registráciu. Cena za registráciu sa v tých časoch pohybovala na úrovni $100 za dva roky registrácie. Práve v tomto období sa objavujú prvé špekulácie, ako obchodovať s doménami.

 

Získavanie domén

Princíp podnikania s doménami je veľmi jednoduchý. Tak ako pri každom obchodovaní, aj v tomto prípade, je vašou úlohou lacno získať, resp. nakúpiť a následne predať so ziskom. Domény je možné získať niekoľkými spôsobmi:

 

1. Registrácia domény

Najznámejšou a zároveň najbežnejšou formou nadobudnutia práv k doméne je registrácia. Je to vlastne proces vytvorenia novej domény, ktorá do toho času neexistovala. Technicky ide o pridanie záznamu do tzv. zone file, kde sa nachádzajú všetky aktívne domény. Prístup k tomuto rozhraniu majú len oprávnené subjekty, tzv. akreditovaní registrátori.

 

Zaregistrovať si doménu je dnes rýchle a jednoduché. Stačí si vybrať jedného z registrátorov a prostredníctvom jeho webového rozhrania si ju zaregistrovať.

 

Pri registrácii potrebujete v prvom rade zistiť, či je názov domény voľný. Ako to spraviť? Jednoducho na stránke registrátora zadáte výraz – názov, aký chcete, aby mala vaša stránka, a z databázy vám vybehne oznámenie, či je názov voľný, alebo nie. Ak je doména voľná, máte možnosť kúpiť si ju.

 

Ceny domén v súčasnosti začínajú na cca 5,00 USD za .com či .eu doménu. Ak by ste na internete chceli podnikať týmto spôsobom, 5,00 USD za doménu vážne nie je vysoká investícia, obzvlášť ak predajom alebo iným spôsobom monetizácie môžete (ale nemusíte) získať aj 100-násobne viac.

 

Po registrácii (pridaní do zone file) je doména prakticky ihneď aktívna a pripravená na použitie.

 

Tip: Po registrácii udržiavajte vaše údaje vo WHOIS záznamoch domény aktuálne. V prvom rade, pri nesprávnych údajoch hrozí jej uvoľnenie, zároveň sa ale - v prípade, že do domén investujete - pripravujete o potenciálnych záujemcov, ktorí vás nemajú možnosť kontaktovať.

 

Pár faktorov, ktoré vo významnej miere ovplyvňujú cenu domény:

  • zapamätateľnosť. Je rozdiel, či si zaregistrujete doménu s názvom www.praca.sk, alebo www.praca-na-doma-skusenosti.sk,

  • počet znakov. Platí: čím menej písmen, tým lepšie,

  • dopyt po kľúčovom slove, resp. počet vyhľadávaní. Čím častejšie ľudia vyhľadávajú dané slovo, prípadne dvoj či viacslovné spojenie, tým lepšie,

  • akú má doména koncovku (určite by bolo lepšie, keby sa vám podarilo zaregistrovať doménu www.job.com ako napríklad www.praca.sk). Z tohto dôvodu je výhodnejšie a určite aj výnosnejšie zamerať sa na .com, .net či .eu domény, 

  • a ďalšie faktory.

 

Dobrá internetová doména je ako dobrá adresa. Je jednoduchá, vytvára pocit dôvery a ľudia si ju pamätajú. Preto má určite veľký význam venovať názvu domény dostatok času a energie.

osobná franšíza

2. Kúpa domény (akvizícia domény, ktorá je už registrovaná, od jej vlastníka)

Druhou možnosťou, ako nadobudnúť práva k doméne (v tomto prípade mám na mysli doménu, ktorá je už registrovaná niekým iným), je osloviť jej súčasného držiteľa – v prípade, že je doména na predaj, sa na stránke, ktorú na nej nájdete, väčšinou nachádza aj formulár pre potenciálnych záujemcov, prostredníctvom ktorého môžete odoslať ponuku jej vlastníkovi.

 

Ak stránka takýto formulár neobsahuje, prípadne je na doméne prevádzkovaný funkčný web, môžete skúsiť WHOIS záznamy. V záznamoch je možné vyhľadávať napríklad na stránke whois.sc alebo priamo u vášho registrátora. V záznamoch nájdete pole REGISTRANT EMAIL, obsahujúce emailovú adresu držiteľa domény. Je však možné, že doména používa tzv. privátne WHOIS záznamy, vďaka čomu údaje o držiteľovi z takéhoto záznamu nezískate.

 

3. Aukcie

Doménové aukcie sú jednou z najpopulárnejších možností, ako kúpiť domény s potenciálne vyššou hodnotou. Dnes však v aukciách zaplatíte väčšinou férovú tržnú cenu a nezostane vám veľa priestoru na zisk pri prípadnom predaji. Často sa tiež stáva, že za doménu zaplatíte viac než ste pôvodne chceli, obzvlášť ak máte tesne pred koncom aukcie šťastie na tzv. bid war (okrem vás má o draženú doménu záujem viac ľudí).

 

4. Odchyt exspirovaných domén – najlepšia voľba, ako získať kvalitnú doménu!

Odchyt domén je služba, ktorá užívateľom ponúka prednostnú registráciu. V praxi ide o registráciu domény, ktorá predtým bola zaregistrovaná, ale z nejakých dôvodov ju jej pôvodný držiteľ nepredĺžil (dôvody bývajú rôzne: nevedomosť, nezáujem o jej predĺženie na ďalší rok, krach firmy, prípadne smrť majiteľa...).

 

Túto službu ponúkajú väčšinou registrátori a je spoplatnená špeciálnym poplatkom za odchytenú doménu, ktorý je vyšší ako bežný registračný poplatok. Existujú však dva typy odchytov. Pri odchytoch založených na báze ,,first come, first serve“ doménu získava užívateľ, ktorý zadal odchyt ako prvý. Ak už existuje požiadavka na odchyt, ďalší užívatelia nemajú možnosť zadať ďalšie požiadavky na odchyt rovnakej domény. Niektoré spoločnosti ponúkajú odchyt vo forme aukcie, ak si teda doménu objedná jediný záujemca, získa ju za fixný poplatok. Ak je záujemcov viac, doména je vydražená.

 

Odchyt domén predstavuje jednu z najzaujímavejších možností, ako získať kvalitné domény (aj v dnešnej dobe). Pýtate sa prečo? No pretože exspirovaná doména, ktorú jej pôvodný majiteľ nemal záujem predĺžiť, môže obsahovať nejaké spätné odkazy a ranky, čo sa veľmi cení. Takéto domény potom môžete, pri troške šťastia, predať za minimálne päťnásobne vyššiu sumu. Samozrejme, len ak bude o ne záujem.

 

Tip: Lepšie však urobíte, ak na doméne vybudujete nejaký projekt - naplníte ju nejakým unikátnym obsahom (článkami, videami, obrázkami, prípadne produktmi). V tomto prípade si môžete zapýtať ešte viac, pretože dotyčný záujemca bude kupovať v podstate „hotový“ web.

 

Monetizácia domén - speňaženie

Podarilo sa vám niektorým z vyššie uvedených spôsobov získať, resp. nakúpiť nejakú luxusnú doménu, prípadne viac domén? Pýtate sa, čo s nimi? Ako na nich zarobiť? Existuje na to niekoľko spôsobov:

 

1. Parking - parkovanie domén

Parkovanie je najjednoduchší spôsob monetizácie. Presmerovanie domény na parkovaciu stránku trvá len chvíľu a navyše môžete tieto operácie prevádzať nad viacerými doménami súčasne. Aj preto sa dnes pri prehliadaní internetu môžete bežne stretnúť so stránkami, ktoré neponúkajú žiaden relevantný obsah, iba reklamu vo forme textových odkazov. Ak na podobnú stránku narazíte, pravdepodobne ide o zaparkovanú doménu.

 

Dvoma základnými piliermi parkovania je PPC reklama a prirodzená, tzv. type-in návštevnosť. Túto návštevnosť generujú užívatelia, zadávaním adries priamo do adresného riadku prehliadača. Ak chcete zarábať parkovaním, rozhodujúce je pochopiť, ako táto návštevnosť vzniká. Existujú dva hlavné typy domén, na ktoré takáto návštevnosť prúdi.

 

Prvým typom sú generické domény, kedy ide o všeobecne známe a používané slová a užívatelia majú tendenciu ich zadávať priamo do prehliadača. Medzi takéto slová môžeme zaradiť napr.: car (auto), loan (pôžička), mortgage (hypotéka) a pod. Vo všeobecnosti a úplne logicky platí, že čím je záujem o dané kľúčové slovo väčší, tým väčšiu návštevnosť takáto doména dosahuje (vyššia návštevnosť = vyšší zisk). Samozrejme, návštevnosť „netečie“ len na takéto prvotriedne domény. Existuje množstvo dvoj a viacslovných domén, ktoré dosahujú nejakú návštevnosť. Čím je však doména dlhšia a zložitejšia, tým je pravdepodobnejšie, že jej organická návštevnosť bude nižšia.

 

Druhým typom, na ktoré prúdi type-in traffic, sú tzv. preklepové (typo) domény. Ide o reťazce znakov, veľmi podobné známym značkám, krátkym a často používaným slovám a pod. Napríklad facebok.com (správne sa píše facebook.com, čiže s dvomi písmenami „o“) alebo twiter.com (správne sa píše twitter.com, čiže s dvomi písmenami „t“).

Vo vyššie uvedených príkladoch vás pri preklepe ešte normálne presmeruje na stránky Facebooku, prípadne Twitteru. Keď však do prehliadača napíšete napríklad www.facobok.com, naskočí vám typická zaparkovaná stránka s reklamou, navyše dotyčný majiteľ ju ponúka na predaj.

 

Praktický príklad, ako vypadá zaparkovaná doména.

 

Slováci si napríklad často zamieňajú slová, ktoré obsahujú písmenka Y a Z. Určite sa aj vám aspoň raz stalo, že namiesto youtube.com ste napísali zoutube.com. Keď to spravíte, prehliadač vás presmeruje na stránku zlacnené.sk.

 

Aj takýmto spôsobom sa dá získavať vyššia návštevnosť. Takéto domény (myslím tie preklepové ako zoutube.comfacebok.com) môžu ich majiteľom mesačne zarobiť až jednotky, v extrémnych prípadoch desiatky tisíc dolárov. Problém je údajne v právnej stránke takéhoto podnikania. Ide vlastne o skrývanie sa za pôvodnú stránku a podstrčenie reklamného obsahu užívateľom, ktorí prišli so zámerom navštíviť originálnu stránku. O takéto domény môžete jednoducho prísť a navyše vám hrozia aj pokuty za ušlý zisk dotknutých firiem.

 

Poznámka: Nie som síce právnik, ale ja osobne nevidím nič zlé na tom, ak je niekto šikovný a zaregistruje si doménu zoutube.com, lebo vie, že Slováci často robia takéto preklepy.  

 

Ak nevlastníte nejakú lukratívnu .com doménu, na ktorú by vám prichádzali stovky návštevníkov denne, budú sa vaše zárobky počítať v radoch pár eur, možno pár desiatok eur ročne. Ak by ste ich však vlastnili niekoľko stoviek, tak váš zisk už môže byť celkom zaujímavý.

                                                                                  

2. Predaj domén

Pred tým, než si povieme o ich predaji viac, je dôležité zdôrazniť, na akom princípe držanie domén funguje. Domény totiž nie je možné fyzicky vlastniť. Doménu si je možné len prenajať za určený poplatok na určený čas (minimálne jeden rok). Držiteľ domény ma potom prednostné právo jej registráciu predĺžiť. Ak však držiteľ nezaplatí obnovovací poplatok, doména exspiruje. Neskôr je vymazaná zo zóny a stáva sa opäť dostupnou.

 

Pasívne predaje (Inbound)

Jednou z možností, ako zarobiť na predaji, je pasívne držanie väčšieho množstva domén. Keďže ide o pasívne držanie, tento model je pomerne jednoduchý. Napriek tomu existuje viacero vecí, ktoré sa dajú pokaziť. Ako teda tento biznis model funguje?

 

Hlavnou myšlienkou je zvýšiť šance predaja pokiaľ možno na maximum. Preto je výhodné pridať domény na všetky významnejšie stránky, ktoré ponúkajú možnosť vystaviť zdarma (za províziu z predaja a pod.) vaše domény na predaj. Každá doména by mala smerovať na stránku, ktorá obsahuje niečo z nasledovného:

 

  • cenu a možnosť kúpiť ihneď,

  • formulár na odoslanie ponuky za doménu,

  • kontaktný formulár,

  • odkaz na vyššie uvedené.

 

Popritom môžete na stránke zobrazovať PPC reklamu a zarábať tak na prirodzenej návštevnosti alebo na trafficu z existujúcich odkazov (ak išlo o exspirovanú doménu, ktorej ostali nejaké spätné odkazy, ranky). Teda niečo podobné ako náš príklad so stránkou facobok, viď obrázok vyššie.

 

Aktívne predaje (Outbound)

Úvodný proces býva rovnaký ako pri pasívnych predajoch. Domény je potrebné nastaviť tak, aby na ne v prípade záujmu mohli záujemcovia odoslať ponuku alebo vás kontaktovať. Na rozdiel od predchádzajúceho modelu vás však čaká viac práce. Aktívny predaj totiž zahŕňa zhromaždenie informácií o potenciálnych záujemcoch, aktívne získavanie leadov a v neposlednom rade kontaktovanie potenciálnych záujemcov.

 

Aktívne predaje sú hrou čísel, takže je potrebné udržiavať štatistický prehľad o tom, ako sa vám darí, a priebežne upravovať stratégiu.

 

Existuje množstvo spoplatnených nástrojov, ktoré vám pomôžu vyladiť stratégiu aktívnych predajov, no takmer všetky dôležité informácie je možné nájsť bezplatne. Stojí to však viac času a námahy.

 

Flipping

Flipping je pojem pre ešte rýchlejší model, ktorý stavia na základnom princípe arbitráže: kúpiť za x, predať za y, za podmienky y>x. V tomto prípade sa na možný ušlý zisk nehľadí až tak prísne ako u vyššie spomínaných modelov. U flippingu je dôležitý predovšetkým čas. Čím rýchlejšie dokážete doménu „otočiť“, tým lepšie. Za predpokladu, že ste splnili základnú podmienku, máte po každom takomto predaji k dispozícii viac prostriedkov (peňazí) než ste mali predtým, takže si môžete dovoliť investíciu do domény s lepším potenciálom, prípadne môžete kúpiť niekoľko domén naraz a postup opakovať.

 

3. Vybudovanie vlastného projektu

Táto možnosť až tak nezapadá do témy podnikania s doménami, ale nič sa nestane, ak to tu spomeniem. Ak sa vám doménu nedarí predať a nevynáša vám ani parkovanie, môžete na nej vytvoriť vlastný projekt, nejaký plnohodnotný informačný web, ktorý si návštevníci vďaka kvalitnému obsahu sami nájdu a vyhľadávače radi zaindexujú. Potom už len zvolíte vhodnú formu speňaženia webu a je to. O tom, ako speňažiť vlastný projekt, si môžete prečítať v článku ako zarobiť peniaze na webstránke či blogu.

 

Pár slov na záver

Na prvý pohľad sa zdá, že možností, ako zarobiť na doméne, je viacero. Faktom však ostáva, že tento typ zárobku na internete už nie je taký populárny, resp. nie je „in“, ako to bolo napríklad pred piatimi rokmi, keď bol pre niektorých ľudí predaj, prípadne parkovanie, domén skutočne lukratívny biznis. Ide o staršiu záležitosť, ktorú využíva pomerne veľké množstvo ľudí, a presadiť sa vo veľkej konkurencii je vždy náročné. Za ďalšiu nevýhodu pri obchodovaní s doménami považujem fakt, že domén je k dispozícii iba obmedzený počet. Nájsť vystihujúci názov môže byť preto niekedy skutočne náročné.

 

Negatív, resp. nevýhod, je teda veľa, to však neznamená, že v dnešnej dobe sa už týmto spôsobom nedajú zarobiť žiadne peniaze. Práve naopak, stačí mať nejaký dobrý nápad, vymyslieť pár zaujímavých názvov a ktovie, možno vystrelí motyka.

 

To nie je všetko. Ak vás tento spôsob podnikania na internete zaujal a chceli by ste sa do tejto témy ponoriť viac, navštívte stránku www.dforum.sk. Verím, že na tomto fóre nájdete odpovede na všetky vaše otázky, ako napríklad: kde zaparkovať doménu, na ktorých portáloch je možné ich predávať, prípadne tam nájdete tipy a triky, ako odchytiť kvalitnú exspirovanú doménu. 

2. Kúpa domény (akvizícia domény, ktorá je už registrovaná, od jej vlastníka).

Druhou možnosťou, ako nadobudnúť práva k doméne (v tomto prípade mám na mysli doménu, ktorá je už registrovaná niekým iným), je osloviť jej súčasného držiteľa – v prípade, že je doména na predaj, sa na stránke, ktorú na nej nájdete, väčšinou nachádza aj formulár pre potenciálnych záujemcov, prostredníctvom ktorého môžete odoslať ponuku jej vlastníkovi.

 

Ak stránka takýto formulár neobsahuje, prípadne je na doméne prevádzkovaný funkčný web, môžete skúsiť WHOIS záznamy. V záznamoch je možné vyhľadávať napríklad na stránke whois.sc alebo priamo u vášho registrátora. V záznamoch nájdete pole REGISTRANT EMAIL, obsahujúce emailovú adresu držiteľa domény. Je však možné, že doména používa tzv. privátne WHOIS záznamy, vďaka čomu údaje o držiteľovi z takéhoto záznamu nezískate.

 

3. Aukcie.

Doménové aukcie sú jednou z najpopulárnejších možností, ako kúpiť domény s potenciálne vyššou hodnotou. Dnes však v aukciách zaplatíte väčšinou férovú tržnú cenu a nezostane vám veľa priestoru na zisk pri prípadnom predaji. Často sa tiež stáva, že za doménu zaplatíte viac než ste pôvodne chceli, obzvlášť ak máte tesne pred koncom aukcie šťastie na tzv. bid war (okrem vás má o draženú doménu záujem viac ľudí).

 

4. Odchyt exspirovaných domén – najlepšia voľba, ako získať kvalitnú doménu!

Odchyt domén je služba, ktorá užívateľom ponúka prednostnú registráciu. V praxi ide o registráciu domény, ktorá predtým bola zaregistrovaná, ale z nejakých dôvodov ju jej pôvodný držiteľ nepredĺžil (dôvody bývajú rôzne: nevedomosť, nezáujem o jej predĺženie na ďalší rok, krach firmy, prípadne smrť majiteľa...).

 

Túto službu ponúkajú väčšinou registrátori a je spoplatnená špeciálnym poplatkom za odchytenú doménu, ktorý je vyšší ako bežný registračný poplatok. Existujú však dva typy odchytov. Pri odchytoch založených na báze ,,first come, first serve“ doménu získava užívateľ, ktorý zadal odchyt ako prvý. Ak už existuje požiadavka na odchyt, ďalší užívatelia nemajú možnosť zadať ďalšie požiadavky na odchyt rovnakej domény. Niektoré spoločnosti ponúkajú odchyt vo forme aukcie, ak si teda doménu objedná jediný záujemca, získa ju za fixný poplatok. Ak je záujemcov viac, doména je vydražená.

 

Odchyt domén predstavuje jednu z najzaujímavejších možností, ako získať kvalitné domény (aj v dnešnej dobe). Pýtate sa prečo? No pretože exspirovaná doména, ktorú jej pôvodný majiteľ nemal záujem predĺžiť, môže obsahovať nejaké spätné odkazy a ranky, čo sa veľmi cení. Takéto domény potom môžete, pri troške šťastia, predať za minimálne päťnásobne vyššiu sumu. Samozrejme, len ak bude o ne záujem.

 

Tip: Lepšie však urobíte, ak na doméne vybudujete nejaký projekt - naplníte ju nejakým unikátnym obsahom (článkami, videami, obrázkami, prípadne produktmi). V tomto prípade si môžete zapýtať ešte viac, pretože dotyčný záujemca bude kupovať v podstate „hotový“ web.

 

Monetizácia domén - speňaženie.

Podarilo sa vám niektorým z vyššie uvedených spôsobov získať, resp. nakúpiť nejakú luxusnú doménu, prípadne viac domén? Pýtate sa, čo s nimi? Ako na nich zarobiť? Existuje na to niekoľko spôsobov:

 

1. Parking - parkovanie domén.

Parkovanie je najjednoduchší spôsob monetizácie. Presmerovanie domény na parkovaciu stránku trvá len chvíľu a navyše môžete tieto operácie prevádzať nad viacerými doménami súčasne. Aj preto sa dnes pri prehliadaní internetu môžete bežne stretnúť so stránkami, ktoré neponúkajú žiaden relevantný obsah, iba reklamu vo forme textových odkazov. Ak na podobnú stránku narazíte, pravdepodobne ide o zaparkovanú doménu.

 

Dvoma základnými piliermi parkovania je PPC reklama a prirodzená, tzv. type-in návštevnosť. Túto návštevnosť generujú užívatelia, zadávaním adries priamo do adresného riadku prehliadača. Ak chcete zarábať parkovaním, rozhodujúce je pochopiť, ako táto návštevnosť vzniká. Existujú dva hlavné typy domén, na ktoré takáto návštevnosť prúdi.

 

Prvým typom sú generické domény, kedy ide o všeobecne známe a používané slová a užívatelia majú tendenciu ich zadávať priamo do prehliadača. Medzi takéto slová môžeme zaradiť napr.: car (auto), loan (pôžička), mortgage (hypotéka) a pod. Vo všeobecnosti a úplne logicky platí, že čím je záujem o dané kľúčové slovo väčší, tým väčšiu návštevnosť takáto doména dosahuje (vyššia návštevnosť = vyšší zisk). Samozrejme, návštevnosť „netečie“ len na takéto prvotriedne domény. Existuje množstvo dvoj a viacslovných domén, ktoré dosahujú nejakú návštevnosť. Čím je však doména dlhšia a zložitejšia, tým je pravdepodobnejšie, že jej organická návštevnosť bude nižšia.

 

Druhým typom, na ktoré prúdi type-in traffic, sú tzv. preklepové (typo) domény. Ide o reťazce znakov, veľmi podobné známym značkám, krátkym a často používaným slovám a pod. Napríklad facebok.com (správne sa píše facebook.com, čiže s dvomi písmenami „o“) alebo twiter.com (správne sa píše twitter.com, čiže s dvomi písmenami „t“).

Vo vyššie uvedených príkladoch vás pri preklepe ešte normálne presmeruje na stránky Facebooku, prípadne Twitteru. Keď však do prehliadača napíšete napríklad www.facobok.com, naskočí vám typická zaparkovaná stránka s reklamou, navyše dotyčný majiteľ ju ponúka na predaj.

 

Praktický príklad, ako vypadá zaparkovaná doména.

 

Slováci si napríklad často zamieňajú slová, ktoré obsahujú písmenka Y a Z. Určite sa aj vám aspoň raz stalo, že namiesto youtube.com ste napísali zoutube.com. Keď to spravíte, prehliadač vás presmeruje na stránku zlacnené.sk.

 

Aj takýmto spôsobom sa dá získavať vyššia návštevnosť. Takéto domény (myslím tie preklepové ako zoutube.comfacebok.com) môžu ich majiteľom mesačne zarobiť až jednotky, v extrémnych prípadoch desiatky tisíc dolárov. Problém je údajne v právnej stránke takéhoto podnikania. Ide vlastne o skrývanie sa za pôvodnú stránku a podstrčenie reklamného obsahu užívateľom, ktorí prišli so zámerom navštíviť originálnu stránku. O takéto domény môžete jednoducho prísť a navyše vám hrozia aj pokuty za ušlý zisk dotknutých firiem.

 

Poznámka: Nie som síce právnik, ale ja osobne nevidím nič zlé na tom, ak je niekto šikovný a zaregistruje si doménu zoutube.com, lebo vie, že Slováci často robia takéto preklepy.  

 

Ak nevlastníte nejakú lukratívnu .com doménu, na ktorú by vám prichádzali stovky návštevníkov denne, budú sa vaše zárobky počítať v radoch pár eur, možno pár desiatok eur ročne. Ak by ste ich však vlastnili niekoľko stoviek, tak váš zisk už môže byť celkom zaujímavý.

                                                                                  

2. Predaj domén.

Pred tým, než si povieme o ich predaji viac, je dôležité zdôrazniť, na akom princípe držanie domén funguje. Domény totiž nie je možné fyzicky vlastniť. Doménu si je možné len prenajať za určený poplatok na určený čas (minimálne jeden rok). Držiteľ domény ma potom prednostné právo jej registráciu predĺžiť. Ak však držiteľ nezaplatí obnovovací poplatok, doména exspiruje. Neskôr je vymazaná zo zóny a stáva sa opäť dostupnou.

 

Pasívne predaje (Inbound).

Jednou z možností, ako zarobiť na predaji, je pasívne držanie väčšieho množstva domén. Keďže ide o pasívne držanie, tento model je pomerne jednoduchý. Napriek tomu existuje viacero vecí, ktoré sa dajú pokaziť. Ako teda tento biznis model funguje?

 

Hlavnou myšlienkou je zvýšiť šance predaja pokiaľ možno na maximum. Preto je výhodné pridať domény na všetky významnejšie stránky, ktoré ponúkajú možnosť vystaviť zdarma (za províziu z predaja a pod.) vaše domény na predaj. Každá doména by mala smerovať na stránku, ktorá obsahuje niečo z nasledovného:

  • cenu a možnosť kúpiť ihneď,

  • formulár na odoslanie ponuky za doménu,

  • kontaktný formulár,

  • odkaz na vyššie uvedené.

 

Popritom môžete na stránke zobrazovať PPC reklamu a zarábať tak na prirodzenej návštevnosti alebo na trafficu z existujúcich odkazov (ak išlo o exspirovanú doménu, ktorej ostali nejaké spätné odkazy, ranky). Teda niečo podobné ako náš príklad so stránkou facobok, viď obrázok vyššie.

 

Aktívne predaje (Outbound).

Úvodný proces býva rovnaký ako pri pasívnych predajoch. Domény je potrebné nastaviť tak, aby na ne v prípade záujmu mohli záujemcovia odoslať ponuku alebo vás kontaktovať. Na rozdiel od predchádzajúceho modelu vás však čaká viac práce. Aktívny predaj totiž zahŕňa zhromaždenie informácií o potenciálnych záujemcoch, aktívne získavanie leadov a v neposlednom rade kontaktovanie potenciálnych záujemcov.

 

Aktívne predaje sú hrou čísel, takže je potrebné udržiavať štatistický prehľad o tom, ako sa vám darí, a priebežne upravovať stratégiu.

 

Existuje množstvo spoplatnených nástrojov, ktoré vám pomôžu vyladiť stratégiu aktívnych predajov, no takmer všetky dôležité informácie je možné nájsť bezplatne. Stojí to však viac času a námahy.

 

Flipping.

Flipping je pojem pre ešte rýchlejší model, ktorý stavia na základnom princípe arbitráže: kúpiť za x, predať za y, za podmienky y>x. V tomto prípade sa na možný ušlý zisk nehľadí až tak prísne ako u vyššie spomínaných modelov. U flippingu je dôležitý predovšetkým čas. Čím rýchlejšie dokážete doménu „otočiť“, tým lepšie. Za predpokladu, že ste splnili základnú podmienku, máte po každom takomto predaji k dispozícii viac prostriedkov (peňazí) než ste mali predtým, takže si môžete dovoliť investíciu do domény s lepším potenciálom, prípadne môžete kúpiť niekoľko domén naraz a postup opakovať.

 

3. Vybudovanie vlastného projektu.

Táto možnosť až tak nezapadá do témy podnikania s doménami, ale nič sa nestane, ak to tu spomeniem. Ak sa vám doménu nedarí predať a nevynáša vám ani parkovanie, môžete na nej vytvoriť vlastný projekt, nejaký plnohodnotný informačný web, ktorý si návštevníci vďaka kvalitnému obsahu sami nájdu a vyhľadávače radi zaindexujú. Potom už len zvolíte vhodnú formu speňaženia webu a je to. O tom, ako speňažiť vlastný projekt, si môžete prečítať v článku ako zarobiť peniaze na webstránke či blogu.

 

Pár slov na záver.

Na prvý pohľad sa zdá, že možností, ako zarobiť na doméne, je viacero. Faktom však ostáva, že tento typ zárobku na internete už nie je taký populárny, resp. nie je „in“, ako to bolo napríklad pred piatimi rokmi, keď bol pre niektorých ľudí predaj, prípadne parkovanie, domén skutočne lukratívny biznis. Ide o staršiu záležitosť, ktorú využíva pomerne veľké množstvo ľudí, a presadiť sa vo veľkej konkurencii je vždy náročné. Za ďalšiu nevýhodu pri obchodovaní s doménami považujem fakt, že domén je k dispozícii iba obmedzený počet. Nájsť vystihujúci názov môže byť preto niekedy skutočne náročné.

 

Negatív, resp. nevýhod, je teda veľa, to však neznamená, že v dnešnej dobe sa už týmto spôsobom nedajú zarobiť žiadne peniaze. Práve naopak, stačí mať nejaký dobrý nápad, vymyslieť pár zaujímavých názvov a ktovie, možno vystrelí motyka.

 

To nie je všetko. Ak vás tento spôsob podnikania na internete zaujal a chceli by ste sa do tejto témy ponoriť viac, navštívte stránku www.dforum.sk. Verím, že na tomto fóre nájdete odpovede na všetky vaše otázky, ako napríklad: kde zaparkovať doménu, na ktorých portáloch je možné ich predávať, prípadne tam nájdete tipy a triky, ako odchytiť kvalitnú exspirovanú doménu. 

 

 

Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. V prípade, že máte nejaké otázky alebo sa chcete takisto podeliť so svojimi skúsenosťami a poznatkami, neváhajte a napíšte do diskusie.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

 Zarábanie na Forexe  – ako si vytvoriť pasívny príjem - obchodovanie na Forexe sa môže javiť ako lukratívny biznis, ale je potrebné, rovnako ako v každom inom biznise, dať si pozor na rôzne prekážky. Jednou z nich môže byť aj výber správneho brokera. V tomto článku nájdete, okrem iného, aj prehľad a porovnanie najlepších Forex brokerov.

 

Tip na zárobok pre fotografov – v tomto článku sa dočítate, ako si na internete zarobiť fotografovaním (predajom fotografií cez portály - fotobanky), aké sú pozitíva tejto práce a aký príjem si môže vytvoriť aj amatérsky fotograf.

 

Zarábanie na Amazone + pár tipov, ako začať – ďalším spôsobom, ako si vytvoriť skutočný internetový biznis, je podnikanie na Amazone. V článku sa dozviete výhody a nevýhody tohto online biznisu a stručný návod, ako začať.

 

Prvým typom sú generické domény, kedy ide o všeobecne známe a používané slová a užívatelia majú tendenciu ich zadávať priamo do prehliadača. Medzi takéto slová môžeme zaradiť napr.: car (auto), loan (pôžička), mortgage (hypotéka) a pod. Vo všeobecnosti a úplne logicky platí, že čím je záujem o dané kľúčové slovo väčší, tým väčšiu návštevnosť takáto doména dosahuje (vyššia návštevnosť = vyšší zisk). Samozrejme, návštevnosť „netečie“ len na takéto prvotriedne domény. Existuje množstvo dvoj a viacslovných domén, ktoré dosahujú nejakú návštevnosť. Čím je však doména dlhšia a zložitejšia, tým je pravdepodobnejšie, že jej organická návštevnosť bude nižšia.

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Podnikanie s doménami

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok