História, vývoj a typy komodít, ako ich obchodovať

Komodity sú ľudstvu známe už niekoľko stáročí. Ďakovať za to môžeme hlavne Japonsku a ich najväčšej komodite, ktorou sa stala ryža. Tá pretrvala až dodnes, takže niet pochýb o tom, že majú na trhu stabilné zázemie. V minulosti patrili medzi najznámejšie alebo aj najtypickejšie druhy komodít práve farmárske a roľnícke plodiny, s ktorými sa dalo jednoducho obchodovať.

 

Príklad priebehu obchodovania s komoditami v minulosti

Pre tých, ktorým je slovo komodita neznáme, by sme to mohli vysvetliť ako istý druh dohody medzi vtedajším majstrom a tovarišom. Majster si zažiadal určitý počet topánok, ktoré dostal tovariš za úlohu zhotoviť. Ak túto úlohu tovariš splnil, dostal zaplatenú presne stanovenú sumu, dohodnutú vopred.

Určite sa pýtate, čo vlastne z toho mal ten majster, pretože prakticky spravil len výmenný obchod. Majster, v súčasnosti nákupca komodít, od tej doby, ako vyplatil tovariša, mohol so svojimi topánkami naložiť akokoľvek už chcel. Takmer vždy ich všetky predal, a to s neuveriteľným ziskom. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Topánky, ktoré dal zhotoviť tovarišovi, nemali v tú dobu nejakú veľkú hodnotu. Majster však predpokladal, že ich nákupná cena bude stále stúpať a stúpať a peniaze, ktoré do toho investoval (plat tovariša), sa mu niekoľkonásobne vrátia. Aby sa táto predpoveď naplnila, musel si byť stopercentne istý svojimi teóriami, ktorými si túto kúpu podkladal. Dokázal jednoducho zistiť z grafu, že v budúcnosti sa narodí viac detí ako dnes, takže potrebuje zvýšiť výrobu topánok, keďže aj dopyt bude vyšší. Druhým dôkazom mohol byť módny trend, ktorý sa dal vidieť aj voľným okom, spoločnosť sa snažila vyzerať elegantne a trendy, práve preto potrebovali aspoň jeden nový pár topánok na tieto akcie. Majster teda už vopred vedel, že táto komodita bude zisková, a nebál sa investovať.

 

Zdokonaľovanie komodít s dobou

Ilustračný obrázok niektorých obchodovateľných komodít ako je zlato, ropa, káva atď.

Komodity sa časom začali meniť, prispôsobovať sa dobe a prechádzali na modernejšie druhy. Roľnícke a farmárske plodiny sa stiahli do úzadia a na scéne sa začali objavovať živočíšne produkty, ako napríklad mäso, kosti, koža, mlieko, med atď. No komoditám stále niečo chýbalo. Bola to stálosť produktov komodít. Preto sa na burze v súčasnosti obchoduje väčšinou s trvanlivými produktmi, najčastejšie je to káva, kakao, bavlna alebo cukor, druhú kategóriu tvoria stavebné materiály začínajúc drevom, meďou, hliníkom a dostávame sa do skupiny tých najdrahších komodít – drahé kovy.

 

Myslím si, že dnes už každý počul o obchodovaní so zlatom, striebrom či platinou. Príčinou toho sa stala efektivita obchodovania s týmito kovmi, patria síce do cenovo vyšších, nebojím sa povedať aj najvyšších, kategórií, no je takmer nemožné na nich prerobiť, pretože stále patria do aktuálneho trhového dopytu a ešte tam nejakých pár storočí pobudnú.

 

Finančné deriváty alebo aj „nehmotné” komodity

Rád by som spomenul aj niečo z kategórie komodít, na ktoré môžete natrafiť pod názvom finančné deriváty. Sú nimi práve cenné papiere, úrokové miery alebo meny jednotlivých krajín. Samozrejme, nie sú jediné, existuje mnoho ďalších, no práve takéto komodity bývajú cenovo a dopytovo veľmi premenlivé a pre začiatočníkov v obchodovaní s nimi sa táto cesta radšej neodporúča. Mohli by sme to nazvať aj dvojsečnou zbraňou, čo znamená, že môže mať negatívny vplyv či už na kupujúceho, alebo prevádzkovateľa. Všetko to totiž závisí od trhu, ktorý sa až tak ľahko predvídať nedá, teda narastá finančné riziko. Napríklad si zoberme takú menu a jej kurz. Ten sa mení každú chvíľu, preto treba vedieť, kedy v budúcnosti sa požadovaná menná komodita bude pohybovať na nižších číslach, teda najlacnejšie, inak by sme museli dokupovať menu vo vzťahu s aktuálnym kurzom, ktorý by bol v tomto prípade cenovo nevýhodnejší. Znamená to, že pravdepodobne by sme boli v strate, prinajlepšom na nule.

osobná franšíza

Komodity obchodované na svetových burzách

  • energetické suroviny: ropa, zemný plyn, vykurovací olej, propán, urán...

  • potravinárske suroviny: káva, kakao, pomarančový džús, mlieko, maslo, cukor...

  • suroviny na výrobu textílií: vlna, bavlna...

  • obilniny a olejniny: kukurica, ryža, pšenica, jačmeň, sójové boby, sójový olej, ovos...

  • dobytok: živý dobytok, bravčové, nemastné bravčové, kŕmny dobytok...

  • kovy: zlato, striebro, meď, paládium, platina, olovo, zinok, hliník, nikel...

  • iné: guma, drevo, plasty...

 

 

Ako sa pustiť do obchodovania s komoditami?

Ak teda plánujete začať obchodovať s komoditami alebo nad tým len uvažujete, mali by ste sa v každom prípade o tom dozvedieť ešte niečo viac. Môžete si taktiež zaplatiť svojho profesionálneho sprievodcu trhom komodít, pretože na internete je ich v dnešnej dobe ako maku, no nie každý sa môže osvedčiť a byť vám prospešný. Existuje mnoho portálov a webov, kde sa práve títo pomocníci ponúkajú na spoluprácu s vami, väčšinou však za nereálnu alebo astronomickú províziu.

 

Ako začať obchodovať na komoditnej burze.

 

Zo začiatku sa riaďte hlavne svojím rozumom, čo považujete za možné a nemožné, ak už je niečo overené, že v budúcnosti bude výnosné (napríklad komodity ako zlato, striebro, platina, ropa, káva a podobne), tak rozhodne si vyberte túto možnosť a poraďte sa so svojím sprievodcom. Určite však nenaleťte tým známym finančným mágom, ktorí sa vás budú snažiť presvedčiť o tom, že o pár rokov sa mrakodrapy budú stavať z piesku, a preto by ste už teraz mali piesok začať nakupovať.

 

Ak však investor chce byť úspešný a neprísť o svoj vklad, musí mať aj určité skúsenosti, ktoré sotva získa samoštúdiom.

 

Výhody a nevýhody obchodovania s komoditami

Najväčšou výhodou investovania na komoditných trhoch je sezónnosť komodít. To znamená, že ceny jednotlivých komodít v konkrétnych obdobiach roka zvyknú rásť a v iných klesať. Typickým príkladom je vývoj ceny kávy. Za posledné roky pravidelne dosahuje vrchol počas mája, keď v Brazílii plantáže ohrozujú mrazy, potom cena tejto komodity prudko klesá.

 

Nemožno však vynechať fakt, že 80 percent realizovaných kontraktov investorom zisk neprinieslo. Pritom neexistuje obchodník, ani ten najúspešnejší zo všetkých, ktorý by zaznamenával len zisky. Jednou z nevýhod je aj vysoká časová náročnosť, teda na to, aby ste boli dobrý a peniaze sa vám aspoň vrátili, musíte nad skúmaním trhu stráviť väčšinu svojho voľného času. Najhorším možným výsledkom sa potom stáva strata času a peňazí, čo je presne opačný efekt, ako by sme si želali.

 

Opatrenia a procesy pri obchodovaní

Súhlasíte s tým, že zainvestujete, no stále nemáte ten pocit bezpečia, trápi vás otázka, či je to vôbec nejako chránené, aby sme predišli možnému scamu (podvodu)? Už na začiatku tohto článku ste sa mohli dočítať o tom, že komodity existujú na svete už niekoľko stáročí, takže majú stabilné zázemie a správne fungujúci systém, keďže sa s nimi obchoduje aj dnes. Avšak dnes je takéto obchodovanie ešte viac pokryté, už len z toho hľadiska, že zahrňuje viac osôb, ktoré sa na obchode podieľajú, a teda riziko pre vás sa bude stále znižovať. Totižto pri online obchodovaní s komoditami to nie je len – kupujúci (ten, čo investuje) a druhá strana, ktorá produkt predáva – predávajúci. Zasahujú do toho aj nejakí obchodní zástupcovia, väčšinou oboch strán, ktorí sa dohadujú na podmienkach a možnostiach vyhovujúcich obom stranám, samozrejme, čo najpresnejšie podľa želania nakupujúceho. A tým sa dostávame k poslednému ľudskému faktoru - sprostredkovatelia.

 

Do akej komodity sa na trhu oplatí investovať? Ryža, pšenica alebo olej?

 

Sprostredkovatelia majú za úlohu zabezpečiť chod celého obchodovania, od prijatia ponuky až po jeho koniec, teda servis. Ich náplňou práce je to, aby chránili vaše citlivé údaje a neposkytli ich nikomu inému. Následne zabezpečujú pre kupujúceho žiadaný tovar (spomínané poľnohospodárske produkty, zlato, striebro, ropa atď.), alebo finančné prostriedky, ako napríklad tá peňažná mena. Ak tieto podmienky z ich strany nie sú dodržané, tak sa sprostredkovateľ nemôže považovať za profesionála a hrozí mu tým strata zisku, ktorý by mal pri internetovom obchodovaní s komoditami, a, samozrejme, aj pošpinenie jeho vlastného mena.

 

Všeobecné kategórie komoditného obchodovania

Aby sme sa na záver dostali ešte k niečomu významnému, je dôležité spomenúť druhy alebo typy, s ktorými sa budete určite často stretávať na komoditnej burze.

Najznámejším z nich je Future kontrakt. Je to dohoda medzi dvoma stranami o dodaní produktu k určitému dátumu v budúcnosti, pričom v zmluve je stanovený presný počet, koľko položiek má predajca nakupujúcemu dodať. Podmienky sú jednoduché, jedna strana musí tovar dodať alebo vyprodukovať a kupujúci (žiadateľ) musí za tovar zaplatiť v takej cene, na akej sa predtým dohodli a aká je v kontrakte napísaná. Futures kontrakty sa teda pokladajú za najbezpečnejšiu voľbu spomedzi všetkých typov komodít.

Za nimi nasledujú opcie, tiež ich môžeme nazvať ako podmienené futures kontrakty, pretože je to takmer to isté, až na to, že kupcovi takéhoto kontraktu nepripadá povinnosť kúpiť požadovaný tovar v stanovenom dátume. Prakticky dostáva voľbu, či kúpiť, či nekúpiť, podľa toho, či to pre neho bude ziskové, to je však už na jeho uvážení.

 

Posledným typom spomenutým v tomto článku budú forwardy. Rovnako ako opcie, aj forwardy sú veľmi podobné future kontraktu. Rozdiel je len v tom, že obchod prebehne iba medzi kupujúcim a predajcom, ostatné strany (obchodní zástupcovia) sa vynechajú. Prináša to so sebou väčšie riziko, no menšie poplatky.

 

Odporúčam prečítať si aj diskusné fórum, možno tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme.

Ak už máte s komoditným obchodovaním skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môže to byť inšpirácia či motivácia pre ostatných čitateľov.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Binárne opcie pre začiatočníkov + najznámejší brokeri - v článku si môžete prečítať základné poznatky o obchodovaní s binárnymi opciami. Súčasťou článku je aj stručný zoznam najlepších brokerov.

 

Aké faktory by mali začínajúci obchodníci zvážiť pri tradingu - v článku sa dozviete, aké je to intradenné a pozičné obchodovanie a aké sú ich výhody. Čo je výhodnejšie obchodovať pre začiatočníkov a aké faktory treba zvážiť pri výbere. 

 

Princíp obchodovania s forexovým robotom – článok je vhodný predovšetkým pre ľudí, ktorí sa pohybujú na Forex burzách. Dozviete sa, ako taký forexový robot konkrétne pracuje, čo dokáže a či vôbec môže byť účinný a spoľahlivý natoľko, aby vám mohol zarobiť nejaké peniaze.

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Čo sú to komodity

Dátum: 25.10.2017

Vložil: Mark

Titulok: Forex

Je tu niekto kto by mi poradil ako úspešne začať na Forexe?

Dátum: 26.10.2017

Vložil: Feny

Titulok: Re:Forex

Pre začiatok by ste mali hlavne študovať, a vyčleniť si peniaze, o ktoré by Vám úplne nevadilo prísť, ja som veľa samostatne študoval, a potom som si aj zaplatil seminár o Forex

Dátum: 27.10.2017

Vložil: Mark

Titulok: Re:Re:Forex

A poradíte mi kam sa pozrieť, trebárs na tie semináre? Alebo z čoho ste študoval?

Dátum: 29.10.2017

Vložil: Feny

Titulok: Re:Re:Re:Forex

Pri hľadaní informácií o forex som narazila na stránku, kde nájdete semináre aj odbornú literatúru a diskusiu.

Dátum: 08.03.2016

Vložil: Dave

Titulok: Rada

Obchodujem s komoditami. O burze neviem takmer nič ale som v pluse. Prečo? Lebo používam logiku.

Príklad. Cena Zemného plynu je momentálne veľmi nízka, dokonca najnižšia za niekoľko rokov. Je to pravdepodobne kvôli slabej zime. Avšak zemný plyn je vyčerpateľný zdroj a je takmer isté, že cena bude stúpať. Nie dnes, zajtra ale možno o pol roka keď príde tuhá zima. Dovtedy môžete zarobiť pár stoviek na špekuláciách keď cena kolíše zo dňa na deň.

Dátum: 15.10.2015

Vložil: Pán obchodník

Titulok: Rada pre všetkých

S komoditami je to ako s ktorýmkoľvek iným podnikaním - nikde nie je možné zarobiť peniaze jednoducho a bez rizika. Rovnako ako v bežnom svete je aj tu treba hlavne študovať, všetko si dôkladne premyslieť, jednať s plánom a disciplinovane. To je hlavný kľúč k úspechu v komoditnom obchodovaní, ktoré však vie byť oveľa štedrejšie než ktorékoľvek iný biznis. Každému odporúčam ;-)

Pridať nový príspevok